Značka kvality

Skupina Slovenských neziskoviek primárne združených v Koalícii pre podporu individuálneho darcovstva začala diskusiu o posilnení dobrého mena a transparentnosti neziskového sektora. Duskusia sa točí okolo možností zavedenia značky kvality ktorá bude zaručovať

  • transparentné a poctivé narábanie s finančnými prostriedkami
  • sposob komunikácie s verejnosťou a podporovateľmi (etický fundraising)

 

Zaujimave dokumenty

  • PODKLADOVÝ MATERIÁL K ODBORNÉMU SEMINÁŘI O CERTIFIKAČNÍM SYSTÉMU PRO NEZISKOVÉ ORGANIZACE V ČESKÉ REPUBLICE konanému 23.–24. května 2005 v Praze (Transparency Internationa ČR) - certi_cz.pdf (545,5 kB),
  • prezentacia Eszter Hartay z European Center for Not-for-Profit Law ktorá sa z časti venuje aj certifikácií - Eszter-Hartay.pdf (2,6 MB)
  • MONITORING FUNDRAISING - A COMPARATIVE SURVEY OF ICFO MEMBERS AND THEIR COUNTRIES - survey-formatted.pdf (576,4 kB)

 

 


Dobrovoľná certifikácia / značka kvality v zahraničí:

 

Holandsko - CBF (The Central Bureau on Fundraising)

The Central Bureau on Fundraising (CBF) is an independent foundation which has been monitoring fundraising by charities since 1925. The CBF’s task is to promote trustworthy fundraising and expenditure by reviewing fundraising organizations and giving information and advice to government institutions and the public.

 

Rakúsko - Österreichisches Spendengütesiegel

Certifikuje a udeluje značky organizáciam ktoré spĺňajú striktné štandardy kvality. Spolupracuje s auditorskou komorou kedy nezávislí auditori pri každoročnej kontrole verifikujú aj dodržiavanie určených pravidiel. 

 

Švajčiarsko - Stiftung ZEWO 

Nadácia ZEWO podporuje transparentnosť v sektore švajčiarských neziskových organizácií, ktoré prijímajú dary od individuálnych darcov.  Prevádzkuje verejný kalendár zbierok a certifikuje organizácie spĺňajúce kritéria transparentnosti a etiky.

 

Stiftelsen Innsamlingskontrollen (IK) - Nórsky Kontrolný Výbor pre fundraising

IKs main goal is to safeguard the public interest in order to ensure that organizations which carry out fundraising activities for humanitarian, cultural or religious causes etc. establish and follow satisfactory routines for the control and monitoring of all funds raised and how those funds are used.

Kontakt

Easy Giving - Koalícia pre podporu individuálneho darcovstva
c/o Centrum pre filantropiu
Kozia 11
811 03 Bratislava

polakovic (a) changenet . sk
tel.: +421 (0) 905 324 987

© 2011 Koalícia pre podporu individuálneho darcovstva.

Tvorba web stránok zdarmaWebnode